Nawigacja

UI Design

UI to skrót od angielskiego User Interface, a więc Interfejs Użytkownika. Są to wszystkie elementy strony internetowej, oprogramowania lub aplikacji, umożliwiające interakcję z użytkownikiem. Najpopularniejszym typem User Interface jest GUI czyli graficzny interfejs użytkownika (graphical user interface), przedstawiający wszystkie najważniejsze i niezbędne informacje za pomocą różnorodnych grafik, a więc na przykład widżetów, okienek, galerii, przycisków i pól tekstowych oraz wszelkich innych elementów wizualnych, których celem jest ułatwienie użytkownikowi komunikacji z daną stroną czy aplikacją i korzystania z niej. Elementami UI na stronie internetowej będą więc wszelkie okienka i pola formularzy kontaktowych, subskrypcji czy chociażby przyciski Call to Action. Projektowanie interfejsu użytkownika to zaś UI Design.

 

Na czym polega UI design i czym zajmuje się UI Designer?

UI Design polega na projektowaniu wszystkich elementów umożliwiających interakcję z użytkownikiem na stronie i zajmuje się tym UI Designer. Poprawnie stworzony UI powinien być intuicyjny, prosty w obsłudze oraz estetyczny i sprawiać, że przedstawiany produkt będzie przyjemny dla oka, zrozumiały i przyjazny użytkownikowi. W związku z tym UI Designer musi przede wszystkim stworzyć styl przewodni, dobrać grafikę i inne elementy multimedialne, zadbać o wizualny branding, zaproponować i wdrożyć hierarchię wizualną, prototypować UI czy współpracować z innymi osobami, na przykład z web deweloperem czyli projektantem strony internetowej czy grafikiem. UI designer musi także ściśle współpracować z UX Designerem, ponieważ UI i UX musi się uzupełniać, aby strona była idealna.

 

UI design a UX design

Pojęcia te są często mylone, a znacznie się różnią. UX bowiem to User Experience, czyli wszystkie elementy związane z doświadczeniem użytkownika, jego wrażeniami, a także satysfakcją z korzystania ze strony. Jedne i drugie elementy (UI i UX) są tak samo ważne dla strony internetowej i koniecznie muszą się dopełniać, aby strona była idealnie dostosowana dla użytkownika. Strona nie będzie dobra, jeśli będzie albo prosta w obsłudze i brzydka (bardzo dobre UX i nieodpowiednie UI), albo odwrotnie – piękna, ale za to trudna w obsłudze (nieodpowiednie UX i bardzo dobre UI). Dlatego tak istotna jest współpraca projektantów UI i UX. Strona musi być estetyczna, czytelna oraz łatwa w nawigacji i obsłudze, aby generować pozytywne doświadczenia u użytkowników, co będzie przekładało się na efekty w postaci akcji podejmowanych przez użytkowników na stronie, w tym kupowania produktów czy zamawiania usług. Jeśli potrzebujesz UI/UX Designera – zapraszam do współpracy.