Nawigacja

Konwersja

Konwersja jest to działanie podejmowane przez odbiorcę, użytkownika czy potencjalnego klienta na stronie internetowej. Jest to jego odpowiedź na dedykowaną jemu kampanię reklamową, promocyjną w internecie czy działania związane z pozycjonowaniem stron, czyli SEO. Konwersja zachodzi, kiedy ktoś wykona ważną czynność dla firmy. Dla firm konwersja to źródło zarobków. Takie firmy to przede wszystkim sklepy internetowe lub strony, na których można zamówić jakieś usługi. Nieważne kto i w jakim celu prowadzi swoją stronę internetową bądź blog, każdy chce, aby użytkownicy wykonywali konwersje, bo dzięki temu zyskują i mogą również nawiązać kontakt z klientem

Rodzaje konwersji

Przede wszystkim użytkownik w odpowiedzi na zauważoną w sieci reklamę lub pojawienie się strony w wynikach wyszukiwania, klika w link i przenosi się na stronę. Samo takie kliknięcie i przeniesienie się na stronę jest już konwersją. Jednak konwersje to wiele innych czynności. Konwersją będzie na przykład zapisanie się do newslettera, zamówienie usługi, zakupienie produktu, zarejestrowanie się na stronie, wypełnienie formularza kontaktowego albo zamówienia czy chociażby wysłanie jakiejś wiadomości lub zapytania. 

 

Wskaźnik konwersji

Dokonywane przez użytkowników konwersje można monitorować za pomocą wskaźnika konwersji. Jest to liczba konwersji w przeliczeniu na liczbę wszystkich odwiedzin na stronie. Podawany jest w procentach, więc wynik dzielenia należy jeszcze pomnożyć przez 100%. Jeśli wskaźnik konwersji dla strony, na którą weszło 15 tysięcy osób w ciągu miesiąca wynosi 1,4%, oznacza to, że tyle procent osób wykonało jakąkolwiek konwersję. Konkretne konwersje można monitorować za pomocą różnych narzędzi, typu Google Analytics czy Google Search Console. Żeby jednak móc monitorować konwersje, należy wyznaczyć ich cel. Na przykład dla sklepu internetowego celem konwersji będzie zakup produktów. Mając ustalony cel konwersji, poprzez monitorowanie ich dokonywania można kontrolować, czy działania marketingowe jakie są podejmowane, przynoszą odpowiedni skutek.